1. info@educaworld.net
  2. 0 212 280 86 36

Kanada Ülke Rehberi

Kanada kültürünün girift ve üç-boyutlu olmasının temelinde yerli, Fransız ve İngiliz geleneklerinin bir arada oluşu yatmaktadır. Bütün bunlara, varlığını her zaman hissettiren Amerikan kültürü ve Avrupa, Asya ve Latin Amerikalı göçmenlerin gelenekleri de eklendiğinde, ayrılıkçı Quebeclilere rağmen, ulusal kimlik oluşumu sürecinde olan çok-kültürlü bir toplum tablosuyla karşılaşırız.

Kanada'nın kültürel kimliğinin temelindeyerli halkların gelenekleri vardır. Ülkenin en ayırt edici sanatının kuzeyin Inuit sanatı,özellikle de bu sanata ait taş ve kemik heykeller ve oymalar olduğu iddia edilir. Yerli sanatçılar baskı, sepet örgüsü ve oymacılıkta ustadır.

Kanadalılar geçmişte kültürel kimlik bağlamında epey mücadele vermişlerdi, güneyden gelen kültürel etkiler baskın şekilde kendini belli etmektedir. Bu anaforlu ortam, son otuz yılda birçok büyük yazarın doğmasına zemin hazırlamıştır. Margaret Atwood, Alice Munro, Robertson Davies, Michael Ondaatjee, Mordecai Richler, Réjean Ducharme and Brian Moore bunlardan bazılarıdır. Bunlara, dünyaca tanınmış müzisyenleri de ekleyebiliriz: Leonard Cohen, Joni Mitchell, Neil Young ve Cowboy Junkies gibi.

Kanada Dilleri

Ülkenin resmi dilleri İngilizce ve Fransızca'dır. Ancak ülkede iki resmi dilin geçerli olduğu tek bölge New Brunswick eyaletidir. Bununla birlikte, Kanada genelinde haritalar, turist broşürleri ve ürün etiketleri her iki dilde de yazılmıştır. Ayrıca, nüfusun hatırı sayılır bir bölümünün ana dili bu iki resmi dil dışında bir lisandır. Kanada'da konuşulan Fransızca, çoğunlukla, Fransa Fransızca'sı değildir. Nüfusunun çoğunluğunu Fransız kökenlilerin oluşturduğu Quebec'te Quebecois denilen yerel bir dil konuşulmaktadır. Quebeclilerin çoğu resmi Fransızca'yı anlar.

Quebec ile İngiliz Kanadası arasındaki farklar yalnızca dile özgü değildir. Quebec'teki Fransız etkisi mimariden müziğe, yemeklerden dine her alanda kendini hissettirir. Kültürel anlamdaki paylaşımlarının azlığı göz önüne alındığında Fransız Quebec ile İngiliz Kanadası arasındaki ilişkilerin neden -en iyi ihtimalle- problemli olduğunu anlamak çok da zor olmayacaktır. Quebec, farklılıklarının ve isteklerinin ülkenin geri kalan kısmı tarafından anlaşılmadığı ve takdir edilmediği görüşündedir. İşte bu sebeplerle birçok Quebecli, ülkenin geri kalan kısmıyla aralarında egemenlik temeline dayalı bir ilişki oluşumundan yanadır.

Neden Kanada?

Kanada'da Okumak

Kanada, yabancı öğrenciler için yüksek standartlarda, çok çeşitli eğitim imkanları sunan, farklı insanların, yaşam tarzlarının ve coğrafyaların bulunduğu büyük bir ülkedir. Kanada öğrenim kurumları, akademik çevreye intibak etmelerine yardımcı olmak üzere düzenlenmiş özel hizmetler sunarak yabancı öğrencileri çok iyi bir şekilde karşılar ve onlara ikametleri boyunca yardımcı olur. Şayet orta veya yüksek öğrenim görmek üzere Kanada'ya gelmek istiyorsanız iki şey gereklidir. İlki; Kanada'da herhangi bir orta veya yüksek öğrenim kurumu tarafından bir öğrenim programına kabul edilmiş olmanız, ikincisi; Ankara'daki Kanada elçiliğine vize başvurusunda bulunmanız.

Kanada'yı Cazip Kılan Faktörler

Yurtdışında üniversite eğitimi almaya karar vermiş olan bütün öğrencilerin dikkat ettikleri bazı noktalar vardır. Bunlar kaliteli bir üniversitede eğitim görmek ve maddi imkanlarınız elvermediği için burslu okulları aramak olabileceği gibi temiz ve güvenli bir ülkede yaşamak da olabilir. Hepsini bir arada mı arıyorsunuz? O zaman Kanada tam size göre bir seçenek. Kanada'da üniversitelerinin dünyaca meşhur özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Yüksek kalitede eğitim

Kanadalılar eğitime öncelikli bir yer verirler ve birinci sınıf okul talep ederler. Kanada, eğitim sistemine kişi başına G-8'in diğer ülkelerinden daha fazla para harcar ve bu alanda Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD)'nın ilk sıradaki üç ülkesinden biridir. Herhangi bir Kanada üniversitesinden alınan diploma bütün dünyada geçerlidir ve bunun bir sonucu olarak Kanada üniversitelerinden mezun olan yabancı öğrenciler başarılı bir kariyere sahip olur.

Düşük yaşam giderleri

Geçen üç yıl boyunca Kanada'nın enflasyon oranı sanayileşmiş ülkeler arasında en düşük seviyelerde yer alıyordu. Kanada'da yılda öğrenim harcı için ortalama 7,500 dolar, geçim için de ortalama 8,500 dolar, yani toplam yaklaşık 16,000 dolar sarf etmek gerekir.

Oysa öğrenim harcı için İngiltere'de ortalama 15,000, ABD'de devlet üniversitelerinde 12,500 ve özel kurumlarda 20,500, Avustralya'da 12,000 dolar ödemek gerekir. Yine İngiltere'de geçim için 13,000 (toplam 28,000), ABD'de 10.500 (toplam 23,000) ve 12,000 (özel, toplam 32,500), Avustralya'da 12,000 (toplam 24,000) dolar ödemek gerekir. Fransa'da öğrenim harcı yok denecek kadar cüzi olduğu halde geçim için ortalama 15.550 dolar harcanır.

Misafirperver çevre

Kanada bir göçmen ülkesidir ve farklılığa dayanan bir çok-kültürlülük hem gelenektir hem de bunu teşvik edici bir politika uygulanır. Dünyanın hemen hemen bütün etnik grupları Kanada'da temsil edilir. Bunun sonucu olarak Kanada'da çoğu milli yemeklere ve belirli kültürlere ait eğlence etkinliklerine rastlanabilir.

Dünyanın bir numaralı ülkesi

Son birkaç yıldır Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası'nın düzenli olarak yaptırdıkları araştırmalar Kanada'nın dünyanın yaşamak ve okumak için en iyi yeri olduğunu ortaya koydu. Her yıl düzenlenen bu araştırma, 200'ün üzerindeki performans ölçütü kullanarak 174 ülkedeki yaşam kalitesini değerlendirir. Kanada, yüksek notları özellikle eğitim ve öğretim konusundaki yaklaşımı, yüksek yaşam imkanları (evrensel bir sağlık hizmetleri sistemi sebebiyle), düşük suç ve şiddet oranları sayesinde almaktadır. Kanada'nın yaşam standardı dünyanın en yüksekleri arasındadır.

Kanadalıların yüzde 65'inden fazlasının kendi evi vardır ve Kanada'da kişi başına düşen bilgisayar oranı, ABD hariç, diğer G-8 ülkelerinden daha fazladır. Medya, eğlence ve sanatsal faaliyetler Kanada'da çok gelişmiştir. Kanadalılar dünyaca meşhur, oldukça gelişkin yayın sistemleriyle övünürler. 1000'den fazla AM ve FM radyo istasyonu ile 719 televizyon istasyonu dinleyici ve izleyicilere eğitim ve eğlence hizmeti verir.

Bütün önemli şehir merkezlerinde çok çeşitli alışveriş merkezleri, lokanta, tiyatro, sanat galerisi ve müzeler bulunmaktadır. Kanada şehirleri mükemmel spor ve eğlence tesislerinin yanı sıra çok sayıda park, bahçe ve plajı halkın kullanımına sunar.

İki lisan konuşulan bir ülke

Kanada İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki lisanın konuşulduğu bir ülkedir. Fransızca konuşan Kanadalıların büyük bir çoğunluğu ülkenin doğusunda bulunan Quebec bölgesinde yaşamaktadır. İki lisan konuşulan bir yer olan Kanada, her iki lisanı öğrenmeye istekli öğrenciler için ideal bir ülkedir.

Eğitim için güvenli bir ülke

Kanada'nın daha soğuk bölgelerinde bulunan kampüslerde binalar genellikle yer altı tünelleriyle birbirlerine bağlanır. Bu yerleşim, sadece soğuk havaya karşı bir tedbir değildir aynı zamanda öğrencilere daha emniyetli bir şekilde okuma ve yaşama imkanı verir. Her okulun kendi güvenlik birimleri bulunmaktadır.

Kanada şehirlerinden üçü, Dünya Bankası tarafından yaşamak, çalışmak ve okumak için en iyi on şehir klasmanına dahil edilmiştir. Birleşmiş Milletlerin hazırladığı diğer bir araştırmada ise Kanada hayat kalitesi açısından en iyi ülke seçilmiştir.

Çok kültürlülük

Kanada, değişik ülkelerden birçok insanın ve farklı ırkların bir arada yaşadığı çok kültürlü bir ülkedir. Dolayısıyla, Kanada'da kendinizi her zaman ülkenizde gibi hissedebilirsiniz.

İklim

Kanada iklimi her zaman bir tartışma konusudur. Dünya, Kanada'yı hep soğuk bir yer olarak tahayyül etmiştir. Her ne kadar bu doğru ise de - sıcaklığın -25 dereceye kadar düşmesi olağandır- sıcaklıklar yıl içerisinde değişir ve Kanada, en az soğuk günleri kadar sıcak yaz günleri yaşar.

Kanada'da, iklimi İstanbul ile benzerlik gösteren Vancouver'dan, 70. Kuzey paralelin sürekli buzlarla kaplı bölgelerine, British Columbia'nın batı kıyılarındaki verimli bitki örtülerine kadar pek çok farklı iklim bölgesi mevcuttur. Bununla beraber, Kanada'nın ABD ile sınır bölgeleri boyunca uzanan kesimlerinde dört mevsim yaşanmaktadır.

Bitki örtüsünün yenilenmesi, göçmen kuşların yuvalarına dönmeleri ve uzun ve sıcak günlerin habercisi olan ilkbahar Kanada'da her zaman heyecan verici bir dönemdir. Yazlar genellikle sıcak ve güneşlidir, sıcaklık 35 derece ve üzerine çıkabilir.

Sonbahar daha serin ve birçokları için daha rahat bir mevsimdir. Sonbahar yaprakları mükemmel tabiat manzaralar oluşturur. Mevsim ne olursa olsun Kanada'da size uygun bir yer ve etkinlik muhakkak bulunur.

PARA

Para Birimi

Kanada para birimi dolardır ($) ve bir dolar 100 sent (¢) eder. Madeni para birimleri: 5¢, 10¢, 25¢, 1$ ve 2 $: 1 $'lık madeni para, bir yüzündeki kuş sebebiyle "loonie" olarak adlandırılmaktadır; 2 $ için ise uygun bir isim bulunamamış, "twoonie" denenmiş fakat fazla revaç bulmamıştır. Banknot birimleri: 2$, 5$, 10$, 50$, 100$, 500$ ve 1000 $'dır. Kanada'da ABD doları da kabul edilse de, siz yine de Kanada dolarını tercih edin. Çünkü normalde Kanada doları, ABD dolarına göre daha ucuz olmasına rağmen Kanada'da ikisi bire bir değerde işlem görmektedir.

Çoğu temel ihtiyaç maddesi burada İngiltere'ye göre daha ucuz ancak ABD'ye göre biraz daha pahalıdır.

Ortalama fiyatlar

Kanada'da kahve, yumurta, tost vesaireden oluşan ucuz bir kahvaltı size yaklaşık 8$'a mal olacaktır, çorba ve salata gibi daha sağlıklı yemekler ise 5$'dan başlar.

Otobüs ücretleri Vancouver'den Calgary'ye on iki saatlik yolculuk yaklaşık 102$'dır. Tren fiyatları yine aynı şekilde; Vancouver'den Edmonton'a 24 saatlik yolculuk 211$'dır. Uçak fiyatları trenlere nazaran biraz pahalıdır.

Sağlık hizmetleri

Kanada'da sağlık hizmetleri mükemmeldir, ancak bunun bir günlük kullanımı ülke vatandaşı olmayanlara 50$ ile 1000$ arası bir fiyata mal olmaktadır. Ülke vatandaşı olmayanlara ücretsiz herhangi bir hizmet söz konusu değildir; bazı eyaletlerde doktorlar ve hastaneler yabancılara verdikleri hizmetlerde ekstra para talep etmektedirler. Bir kaza geçirdiğinizde sağlık hizmetleri size süratle ulaşacak ve bu hizmetler daha sonra fatura edilecektir.

Kanada'da tıbbi muameleler, hastaneler ve diş bakımı pahalı olabilir. Yabancı bir öğrenci olarak bu konularda Kanada federal hükümeti tarafından sigorta edilmezsiniz. Bazı vilayetler yabancı öğrencilere kendi sağlık-bakım planları kapsamında hizmet verirler veya eğitim kurumlarına grup sigortası uygularlar.

Muhtemel tıbbi harcamalar için sağlık sigortası yaptırmak son derece elzemdir.

Sağlık Kurumları

Kanada'da iyi bir tıbbi bakıma kolayca ulaşılabilirsiniz. Quebec eyaletindeki sağlık personelini yalnızca Fransızca konuşmaktadır. Eğer sigortanız yoksa hastanede yatmayı gerektiren ciddi sağlık sorunları binlerce dolara veya daha fazlasına mal olabilir.

Ulusal Acil Durum Numarası

Polis, yangın ve ambulans için ulusal acil durum numarası 911'dir, ancak bazı uzak bölgelerde operatör için 0'ı çevirmeniz gerekecektir.

Giyim

Daha sıcak iklimlerden gelenlerin ilk aylarda Kanada iklimine alışması zor olabilir ve palto, bot, kazak, eldiven gibi kışlık giyeceklere epey bir para harcayabilirler. Öğrenciler, kampüslerde genellikle rahat ve spor giyinirler.

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

European CenterLSI  Malvern House   ESE MALTA Kings Colleges ELS  UC San Diego  St Giles