1. info@educaworld.net
 2. 0 212 280 86 36

Amerika
Öğrenci Vize Başvuruları F1 Kategorisinde 

ÖĞRENCİ VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN  GENEL BİLGİLER 


Amerika Birleşik Devletleri’nde İngilizce kursuna devam etmek isteyenler veya ön lisans (2 yıllık), lisans veya yüksek lisans (MBA, master ve doktora) eğitimi almak isteyenler F1 vize kategorisinebaşvurmak durumdadırlar. Vizeler İstanbul veya Ankara'da bulunan elçilik binasında yüzyüze yapılan görüşme sonucunda verilmektedir. Genelde görüşmeler çok kısa sürmekte ve sonuncu hemen açıklanmaktadır.

Başvuru için  zorunlu belgeler:

 1. En az 6 ay geçerli pasaport; takip edeceğiniz program 6 aydan daha uzunsa pasaportunuzun süresi kurs bitiminden sonra 3 ay daha geçerli olmalıdır. (yeni pasaport başvuruları 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte Nüfus Müdürlüklerine yapılabilir.) Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Tıklayınız...
 2. Varsa eski pasaportlarınız
 3. Eğitim amacınıza uygun olan okulun seçilmesi ve kayıt için gerekli belgelerin okula gönderilmesi. (Gönderilecek belgeler: okul başvuru formu, pasaport fotokopisi ile uygun formatta ve program süreniz boyunca eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayacak miktarda bir meblağın olduğunu gösteren adınıza veya sponsorunuz adına yazılmış banka mektubu) Okul kayıt ve başvuru işlemleri Education World Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından yapılmaktadır
 4. Okul kaydınız sonrasında okul tarafından sizin adınıza düzenlenmiş olan resmi öğrenci kabul belgesi (I-20 belgesi). Okul kaydının tamamlanması ve adınıza düzenlenmiş I-20 belgesinin aslının getirilmesi Education World Yurtdışı Eğitim tarafından yapılmaktadır.   
 5. Okul kaydından sonra adınıza düzenlenmiş ve orijinali size posta veya kargo ile gönderilmiş olan I-20 belgesi üzerindeki okulun kod bilgilerine istinaden resmi siteden vize öncesinde mutlaka ödenmesi gereken ve öğrenci vizesi ücreti haricindeki SEVIS  I-901 (SVEP öğrenci takip programı) ücretinin ödenmesi ve ödendi makbuzunun çıktısı. Ücret 200USD olarak kredi kartı ile https://fmjfee.com internet sitesiden ödenebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen danışın
 6. Vize ücreti olan 160USD https://ais.usvisa-info.com/ internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir. Vize randevusu da yine aynı siteden üzerinden alınabilmektedir.  İnternet bağlantınız yoksa  +90 (850) 390-2884 telefonu aracılığı ile de vize randevusu alınabilir.  Detaylı bilgi için lütfen danışın.
 7. Vize başvuru formunun (DS-160) online olarak doldurulması. DS-160 başvuru formu https://ceac.state.gov/genniv/  internet sitesinden doldurulabilir. Başvuru formu doldurulurken arka fonu açık renkli ve  5x5 cm veya 600x600 pixel (en fazla 1200x1200 pixel) boyutundaki resminizin başvuru sitesine yüklenmesi gerekmektedir. Eğer başvuru formu doldurulurken uygun formatta bir resminiz yoksa resim yüklemeden de başvuru formunu doldurmaya devam edebilirsiniz. Başvuru formunun uygun vize türüne göre doldurulması ve onay çıktılarının alınmasında Education World Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'nın tamamıyle ücretsiz danışmanlık hizmetinden yararlanmak için lütfen arayın : 0 212 280 86 36.  
 

Not: Amerika Birleşik Devletleri öğrenci vize başvuruları yüzyüze yapılan görüşme sonucunda karara bağlanmakta olup başvuru sırasında vize görevlisi ile yapılan kısa görüşmede Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağınız seyahat amacınızı ve Türkiye’ye olan kariyer veya eğitim bağlarınızı anlatmanız gerekmektedir. Hazırladığınız belgelerinizin hepsini  vize görevlisinin inceleme zorunluluğu yoktur.

VİZE BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ DİĞER BELGELER 

 1. En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız (halen öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi)
 2. Halen öğrenci iseniz transkriptiniz (not dökümü) 
 3. Varsa devam ettiğiniz özel İngilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
 4. Erkekler için askerlik terhis / tecil belgesi
 5. Varsa evlenme cüzdanı
 6. Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dokümanlar; size ve/veya ailenize ait banka hesap cüzdanı fotokopileri; ailenizde çalışan kişilere ait maaş bordroları (eğer aileniz kendi işini yürütmekte ise iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri gerekmektedir), varsa gayri menkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler..
 7. Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları, çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri

VİZE BAŞVURU FORMUNA EKLENECEK FOTOĞRAFTA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 1. Amerikan vizesi için başvuran müracaatçıların fotoğrafları başvuru tarihinden itibaren en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalı ve başvuru sahibinin son görüntüsünü en iyi şekilde yansıtmalıdır. Başvuru tarihinden itibaren 6 aydan eski olan fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

  Gözlükle çekilmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

  Başvuru sahibi şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Eğer başvuru sahibi dini inançları nedeniyle başörtü takıyorsa yüz tam net şekilde görülebilmeli ve 2 kulak ile alın açık olmalıdır.

 2. Fotoğrafların arka fonu (perde) beyaz olmalıdır. Fotoğraflarda yüz net bir şekilde görülmeli ve fotoğraf profesyonel fotoğraf kağıdına çekilmelidir. Poloroid, artistik, dijital ve boydan çekilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 3. Fotoğrafın boyutları 5 x 5 cm (2 x 2 inches) olmalıdır. Çenenin altından başa kadar olan kısım (saçlar da dahil) 2.5 cm ile 3.5 cm arasında olmalıdır. Kulaklar gözükecek şekilde fotoğraf çekilmelidir.
 4. Getirmeniz gereken fotoğraf vesikalık fotoğraf standardında değildir. Vesikalık fotoğraflarda yüz büyük çıktığından fotoğraf kabul edilmeyecektir.

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

European CenterLSI Malvern House  ESE MALTA Kings Colleges ELS UC San Diego St Giles