1. info@educaworld.net
 2. 0 212 280 86 36

GMAT (Graduate Management Admission Test)

GMAT nedir?

Amerika'da İşletme Master'ı (MBA) ve İşletme'nin alt dallarında yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrencilerden istenen bir sınavdır. İşletme eğitimi veren okullar, başvuruda bulunan öğrencilerin iyi bir kariyer yapabilmelerinde ilk adım olarak, kendilerinin spesifik analitik yeteneklerinin dikkatle değerlendirilmesi açısından GMAT testini esas alırlar.

Bilgisayar sistemli GMAT, öğrencinin akademik kariyerinde karşılaştığı diğer testlerden çok büyük farklılıklar arz eder. Bu testte, bilgi birikiminiz ve test çözüm becerinizin her ikisindeki başarınız ölçülür.

Kaç Bölümden oluşmaktadır?

GMAT sınavı Sayısal (Quantitative), Sözel (Verbal) ve Yazma Becerisi (Analytical Writing Assessment) olarak 3 ayrı çoktan seçmeli bölümden oluşmaktadır.

Yazma becerisi bölümü, 2 değişik kompozisyon (essay) yazdırmak suretiyle yazma ve mantık becerilerinizi ölçmektedir.

Sayısal ve Sözel bölüm ise kendi içlerinde aşağıdaki gibi ayrılmaktadır:

 1. Sayısal Bölüm(Quantitative) lise düzeyindeki matematik bilgisi ve bu bilgilerin grafik ve şemalar halinde yorumlama yeteneğini ölçmektedir.
  • Veri Yeterliliği (Data Sufficiency)
  • Problem Çözme (Problem Solving)
 2. Sözel Bölüm (Verbal) akıl yürütme ve okuduğunu anlama becerilerinizi test etmektedir.
  • Cümle Düzeltme (Sentence Correction)
  • Eleştirel Akıl Yürütme (Critical Reasoning)
  • Okuduğunu Anlama (Reading Comprehension)

GMAT sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye`de de bilgisayar üzerinde uygulanmaktadır. "Computer-Adaptive Test (CAT)" adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve fare (Mouse) yardımıyla cevaplandırılmaktadır.

Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre GMAT soru bankasından otomatik olarak seçilir. Her soru için bir cevap hakkınız olup, geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir. Fakat soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru otomatik olarak daha kolay gelecek bir zorluk seviyesinde olacaktır.

Sınav puanları minimum 200 - maksimum 800 arasında dağılmaktadır. Sınav bitiminden hemen sonra resmi olmayan GMAT sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Resmi sonuçlar sınavdan sonra 2 hafta içinde adresinize postalanır.

Başvuru İşlemleri

Türkiye`de GMAT sınavına İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç şehirde girilmektedir. Türkiye, bölge kodu 12 olan Arnhem, Hollanda`daki Bölgesel Kayıt Merkezi`ne (Regional Registration Center, RRC) bağlıdır.

GMAT`e Amerika`da girmek için 1-800-GMAT-NOW (1-800-462-8669) `u arayabilir yada GMAT Web sitesi`nin ilgili bölümünü ziyaret edebilir veya aşağıdaki adresten direk olarak posta yoluyla başvurabilirsiniz:

Sylvan Learning Systems B.V.
CITO
P.O. Box 1109
6801 BC Arnhem
Netherlands
www.gmat.org

Posta yoluyla başvuru için GMAT bültenini edinmek ve bültende bulunan formu (International Test Scheduling Form) doldurmak gereklidir.

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

European CenterLSI Malvern House  ESE MALTA Kings Colleges ELS UC San Diego St Giles