1. info@educaworld.net
  2. 0 212 280 86 36

GRE (Graduate Record Examination)

GRE nedir ?

Amerika'da Master ve Doktora yapmak isteyen sosyal bölüm öğrencilerinden istenen İngilizce bir sınavdır. Başvuranların öğrenim durumuna göre, üniversitelerin karşılaştırma yapabilmesine olanak tanıyan bir puan değerlendirmesi sunmak için yapılmaktadır. GRE sınavındaki matematik soruları SAT sınavında olduğu gibi sadece aritmetik, cebir ve geometri konularını kapsar. Ne hesap ne de trigonometri bilgileri test edilir.

GRE bir anlamda da dayanıklılık ve sabır testidir.

GRE sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye`de de bilgisayar üzerinden uygulanmaktadır. "Computer based General Test " adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve fare (Mouse) yardımıyla cevaplandırılmaktadır.

Sınav sırasında sorular zorluk derecesine göre GRE soru bankasından otomatik olarak seçilir. Her soru için bir cevap hakkınız olup, geri dönüp cevabınızı düzeltmeniz mümkün değildir. Fakat soruyu yanlış cevaplamanız halinde bir sonraki soru otomatik olarak daha kolay gelecek bir zorluk seviyesinde olacaktır.

Sınav puanları minimum 200 - maksimum 800 arasında dağılmaktadır. Sadece isminizi yazıp, sınavdan çıksanız bile 200 puan alırsınız. Sınav bitiminden hemen sonra resmi olmayan GRE sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Analitik Yazım bölümünde ise puan minimum 0 ile maksimum 6.0 arasında olup 0.5`lik artışlar kaydedilmektedir. (4.0, 4.5, vs.)

Resmi sonuçlar sınavdan sonra 10 - 15 gün içinde adresinize postalanır.

Postalanma sürecinin başladığı tarihlerde 001-609-771-7290 numaralı telefondan skorunuzu 10 USD karşılığında öğrenebilmeniz mümkündür. 8 hafta içerisinde raporunuz elinize geçmezse 001-609-771-7670 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Kaç bölümden oluşmaktadır?

Testler üç bölümden oluşur: Sayısal, Sözel, Analitik Yazım.

Sayısal bölüm, lise matematik bilgilerinizi ve grafikleri yorumlama yeteneğinizi ölçer. Sayısal bölüm için ayrılan süre 45 dakikadan oluşmaktadır. Bu bölümde toplam cevaplamanız gereken soru sayısı 28'dir. Sorular, sizin aşağıda adı geçen matematiğin belli başlı konularındaki bilginizi test eder; yüzdelikler, eşzamanlı denklemler, işlemler, özel üçgenler, aritmetik ortalama, aralık ve olasılık. Grafikler bölümde ise grafik okuma, bilgileri yorumlama ve matematik problemleri çözme yeteneğiniz ölçülmektedir

Sözel bölüm, kelime hazinenizi ve okuduğunuzu anlama yeteneğinizi test eder. Sözel bölüm için ayrılan süre 30 dakikadan oluşmaktadır. Bu bölümde cevaplamanız gereken soru sayısı 30'dur.

Sözel bölümde, dört soru tipi mevcuttur;

Analitik Yazım bölümü, verilen konu üzerinde perspektif sunma ve argüman analizinden oluşan iki kompozisyon yazımından oluşur. Analitik bölüm için ayrılan süre 75 dakikadan oluşmaktadır. (Perspektif sunma için 45 dakika, argüman analizi için 30 dakikanız vardır.)

İlk bölüm her zaman Analitik Yazım bölümü olacaktır.

Bunlara ek olarak, ETS`nin yeni sorular geliştirmek amacıyla hazırladığı, puan hesaplamasına dahil olmayan sayısal veya sözel bölümden seçilen bir deneme bölümü bulunmaktadır.

Başvuru İşlemleri

Türkiye`de GRE sınavına İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç şehirde girilmektedir. Türkiye, bölge kodu 12 olan Arnhem, Hollanda`daki Bölgesel Kayıt Merkezi`ne (Regional Registration Center, RRC) bağlıdır.

GRE`ye Amerika`da girmek için 1-800-GRE-CALL (1-800-473-2255) `i arayabilir ya da GRE Web sitesinin ilgili bölümünü ziyaret edebilir veya aşağıdaki adresten direk olarak posta yoluyla başvurabilirsiniz:

Sylvan Learning Systems B.V.
CITO
P.O. Box 1109
6801 BC Arnhem
Netherlands
www.gre.org

Başvuru için GRE bültenini edinmek gereklidir.

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

European CenterLSI  Malvern House   ESE MALTA Kings Colleges ELS  UC San Diego  St Giles