1. info@educaworld.net
  2. 0 212 280 86 36

IELTS (International English Language Testing System)

IELTS (The International English Language TestingSystem) UluslarasıİngilizceDil Yeterlilik Sınavı, her yıl 1.7 milyon kişi tarafından tercih edilen dünyanın önde gelen İngilizce uzmanlık sınavıdır.

IELTS tüm İngilizce becerilerinizi – okuma, yazma, dinleme ve konuşma- ölçmenin yanı sıra İngilizcenizi eğitimde, çalışma hayatında ve yurt dışında kuracağınız yeni hayatınızda nasıl kullanacağınızı yansıtmak için tasarlanmıştır.

IELTS, İngilizce konuşma becerilerinizi yüz yüze konuşma sınavıyla test eder, bu gerçek biriyle konuşarak değerlendirmeniz anlamına gelir. Bu, İngilizce konuşma yetkinliklerinizin en etkili ve doğal şekilde test edilmesi anlamına gelir.
Başvurduğunuz kuruma ya da gelecek planlarınıza göre IELTS Akademik ya da IELTS Genel Eğitim sınavlarından birini tercih edebilirsiniz.

IELTS sınavı dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak belirlenen dört alandaki becerilerinizi üç saatin altındaki bir sürede sınamaktadır.Dinleme, okuma ve yazma sınavları aynı gün içinde arka arkaya ve ara verilmeden yapılır. Konuşma sınavınız yazılı sınavınızdan önceki ya da sonraki üç gün içinde yapılır. Konuşma sınavının tarihi test merkeziniz tarafından belirlenir.

IELTS Nerelerde Geçerlidir?
IELTS uluslararası geçerliliğe sahip olduğu için, tek yapmanız gereken seçtiğiniz kuruma giriş için gereken puanı öğrenmektir. Eğitim kurumları, işverenler, hükümetler, göçmenlik büroları ve meslek kurumları dahil olmak üzere, dünya çapında 7.000’in üzerinde organizasyon IELTS’i kabul etmektedir.
IELTS’in Uluslararası geçerliliği
İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve daha birçok ülkede ve ülkemizde, 7.000’den fazla üniversite, meslek enstitüsü ve kurum, adayların İngilizce dil seviyelerinin kanıtı olarak IELTS sonucunu kabul etmektedirler. Yalnız ABD’de, 3.000’den fazla üniversite ve kurum IELTS sonucunu kabul etmektedir.
IELTS’in Türkiye’de geçerliliği:

- Ülkemizde YÖK’ün 2009 yılında yayınladığı duyuru ile tüm üniversitelerimiz lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında IELTS’i kabul etmeye başlamıştır.
- Ülkemizdeki bütün üniversiteler IELTS’i kabul etmektedir. Üniversitelerin kabul ettikleri IELTS notu değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilgili bölüm ile iletişime geçerek kabul edilen notu öğrenmek adayların sorumluluğundadır.
 
Sınav sonuçlarınızı, yazılı sınavdan sonraki 13. günde, saat 16:00’da, web adresine giderek, çevrimiçi başvuruda belirttiğiniz kimlik numaranız, aday numaranız ve doğum tarihinizi girerek öğrenebilirsiniz.
Sonuçlar 2 yıl boyunca geçerlidir.
 
YÖK İngilizce Sınavlar Denklik Tablosu
IELTS Denklik Tablosu 23 Temmuz 2013

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

European CenterLSI  Malvern House   ESE MALTA Kings Colleges ELS  UC San Diego  St Giles