1. info@educaworld.net
  2. 0 212 280 86 36

Amerika Ülke Rehberi


Kızılderililerin vatanı, uçsuz bucaksız bir ülke,
toplam 50 eyaletten oluşan rüyalar ülkesi...

Amerika!!!

KÜNYE

Önemli şehirleri : Los Angeles, New York, Washington, Boston, Houston, San Francisco

Uçuş süresi : Yaklaşık 9 saat New York, 14 saat California

Para birimi : Amerikan Doları (USD)

Yüzölçümü : 42,549,000  km²

Saat farkı : Batısı 7 saat geri, doğusu 10 saat geri

Resmi dil : İngilizce - İspanyolca oldukça yaygın konuşulur

Başkenti : Washington D.C

Sıcaklık : Eyaletlere göre çok değişken. Yıllık ortalama sıcaklık California 20-25 derece, New York 15 derece

Nüfus : 325,7 Milyon ( 2017 itibariyle )

Bölge Bölge Amerika

MAVİ BÖLGELER : Washington, Oregon, Idaho, Montana, North Dakota, South Dakota, Wyoming, Utah, Iowa, Nebraska, Minnesota, Colorado, Arizona, New Mexico

KIRMIZI BÖLGELER : California, Nevada, Kansas, Oklahoma, Arizona, Missouri, Texas

TURUNCU BÖLGELER : Kentucky, Tennessee, North Carolina, South Carolina, Alabama, Mississippi, Georgia, Florida, Louisiana

YEŞİL BÖLGELER : Illinois, Michigan, Indiana, Ohio, Wisconsin

MAVİ YEŞİL BÖLGELER : Vermont, New Hampshire, Maine, West Virginia, New York, Pennsylvania, Massachusetts, Rhode Island, New Jersey, Delaware, Maryland, Connecticut, Virginia, Washington DC.

ADA: Hawaii

Önemli Şehirler

ŞEHİR : LOS ANGELES

Güneşin denizin ve kumsalların tadını çıkarabileceğiniz bir yer.
Malibu : Deniz, güneş, kum Malibu sahilleri Amerika’nın her zaman en gözde yerlerinden biridir.
Hollywood : Ünlülerin ayak izlerinin bulunduğu cadde, Hollywood Film Studio’ları ve daha niceleri...
Disneyland : Eğlencenin ruhu burada yaşıyor.
Beverly Hills : Lüks bir yaşama dair her şeyi Beverly Hills'i gezerken göreceksiniz.

BAŞKENT : WASHINGTON DC

Başkentin ciddi havasına hazır olun.
FBI binası : Heyecan tutkunları için minik gösterilerin yapıldığı ,silahların tanıtıldığı ilgi çekici bir mekan.
U.S. Capital : Beyaz yapısı ve mükemmel kubbeleriyle karşınızda...
Jefferson Anıtı : Görülmesi gereken bit yapı
The Pentagon : Dünyadaki en büyük binalardan biri.
The White House : 200 yıldır tüm başkanların kullandığı mekan.
National Gallery of Art : Dünya sanatçıların eserlerini görmek istemez miydiniz?

ŞEHİR : SAN FRANCISCO

Parkta uzun yürüyüşler, okyanusun mavi derinliklerini yaşamak istemez misiniz?
Çin Mahallesi : Değişik bir dil, değişik bir kültürün çekiciliğini yaşamak için.
Golden Gate Parkı : Gölleri, çiçek bahçeleri, alternatif spor olanaklarıyla Golden Gate Parkı'nda eğlenmeye hazır olun.
Golden Gate Köprüsü : San Francisco'nun sembolü olarak görülür.

ŞEHİR : NEW YORK

Amerika’nın kalbi, alışveriş merkezi, dünyanın her yerinden gelen insanların bulunduğu ayrı bir cennet.

Özgürlük Anıtı : Özgürlük Anıtı, New York şehrinin ve temel olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli sembolüdür. Anıtın tacına tırmanmak için, 22 katlı bir binada olabilecek 354 basamağı çıkmak gerekir!

Central Park : Şehrin hızlı yaşamından kaçmak isteyenler için bir sığınak olan Central Park. Park, koşu yapanlar, paten kayanlar, müzisyenler ve turistler için iyi vakit geçirme olanağı sunar.

Times Square : Rengin, elektronik mesaj panolarının ve çok büyük TV ekranlarının bir araya gelmesi burayı şehrin en canlı merkezi yapar. Her Yılbaşı'nda bir milyona yakın insan gece yarısı Times Square meydanında ışıklar saçan bir topun inmesini görmek için burada toplanır. Ayrıca, şehrin bu bölgesinde pop yıldızlarının etkinlikleri ve son derece muhteşem gösteriler de yer alır.

Soho : Soho, Manhattan'ın modayı en yakından takip eden ve en renkli bölgelerinden biridir. Giyim ve ev eşyasında en yeni ürünler, dünyada ilk kez burada görülür. SoHo ayrıca, Manhattan'ın sanat yaşamının orijinal kalbi ve yurdudur. Çoğu West Broadway'de olmak üzere, 200'den fazla galeri bulunur. Yakın çevrede, Yeni Çağdaş Sanat Müzesi, Afrika Sanat Müzesi ve Guggenheim Müzesi'nin bir şubesi yer alır.

Eğitim Sistemi

Genel Bakış

Amerikan Eğitim Sistemi'nde yüksek eğitim özerk bir yapıya sahiptir. Bir çok üniversite kamuya ait olduğu halde, devletin çok az yetkisi bulunmaktadır. Federal yönetim askeri okullar haricinde hiçbir üniversitede önemli bir rol oynamamaktadır. Eğitim bakanlığının diğer ülkelere göre çok farklı işleyiş tarzı bulunmaktadır. Her eyalet kendi eğitim politikasını kendisi tespit eder. Okul meclisleri, okul bölgesi için genel politikaları ve yabancı öğrencilerden alınacak harçların miktarını belirler. Öğrenciler 12. sınıfa kadar okul harcı ödememektedir.

Bazı istatistikler aşağıdaki gibidir;

Her yıl Amerika'da

mezun olmaktadır.

İlk ve orta öğretim (Elementary and Secondary Education)

Amerikan öğrencilerinin yaklaşık %90'ı kolej seviyesinin altında, eyalet vergileriyle finanse edilen, kamuya ait ücretsiz ilk ve orta öğretim okullarına devam etmektedir. Bir çok öğrenci ise kamu okulları yerine aileler tarafından finanse edilen özel okullara gider. Her beş özel okuldan dördü dini gruplar tarafından yönetilir. Bu tür okullarda normal derslerin yanı sıra müfredatın bir parçası olarak dini dersler de verilir (Kamu okullarında dini eğitim verilmez).

Çocuklar beş yaşına geldiklerinde anaokuluna, altı yaşında ise ilkokula başlarlar. İlkokul 6. sınıfa kadar devam eder. Ortaokul altıncı ve dokuzuncu sınıf arasını, bunu takip eden lise ise dokuzuncu ve on ikinci sınıf arasını kapsar. Lise son sınıfa kadar takip edilen bu sıra standarttır ancak kendi içinde bir çok modeli ve yorumlanış biçimi vardır.

İlköğretim bütün vatandaşlara ve göçmenlere zorunludur.

Lise Eğitimi (High School)

Liseler genellikle şu şekilde gruplara ayrılmıştır:

Single-sex schools: Sadece kız veya sadece erkek öğrencilerin eğitim gördükleri okullardır. Kız lisesi veya erkek lisesi ayrımının sebebi, öğrencilerin sosyal ve arkadaş çevrelerinden etkilenmelerini önlemektir. Özellikle kız öğrencilerin gerek ders içi gerekse ders dışında liderlik vasfını kazanmalarına yardımcı olmaktır.

Military Schools: Geleneksel lise müfredatının yanı sıra sıkı disiplin kuralları içinde temel askeri bilgilerin de verildiği okullardır. Bazı derslerde talim ve üniforma mecburiyeti vardır.

ESL Bridge Programs: Programın amacı, hiç İngilizce bilmeyen öğrencilere Amerika'da herhangi bir okulda rahatça okuyabilecekleri düzeyde İngilizce öğretmektir. Amerika'da lise okumayı düşünenlerin bu tür programlara yaz aylarında veya Nisan ayında katılmalarında fayda vardır.

Postgraduate Programs: Liseyi bitirdiği halde, kendisini üniversite için hazır hissetmeyen öğrenciler için hazırlanmış bir yıllık programlardır. Program özellikle okuma yazma gibi sözel becerilerin yanı sıra matematik yeteneklerin geliştirilmesi amacını taşır. 16-18 yaş arasındaki öğrenciler bu tür programlara katılırlar.

YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMLARI

Amerika'da üç binin üzerinde yüksek öğrenim kurumu vardır. Bu kurumlardan üniversite, kolej (Amerika'da kolej yüksek okul anlamına gelir) ve teknoloji enstitülerinde lise üzerine 4 yıllık lisans öğrenimi ve birçoğunda ayrıca yüksek lisans ve doktora öğrenimi yapılmaktadır. Verdikleri eğitim ve diploma dereceleri bakımından bu okullar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ayrıca Amerika'da ön lisans diploması veren iki yıllık "Junior College" lar veya "Community College"lar, yani meslek yüksek okulları da mevcuttur.

Community College (İki yıllık üniversiteler)

Community College’lar eğitim olanakları açısından son derece zengin bir tarihe sahip olan iki yıllık üniversitelerdir. Amerikan yüksek öğretim sisteminin önemli bir halkasını oluşturan Community College’larda bugün 10 milyondan fazla öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Yaklaşık yüz yıldır Amerika'da hizmet veren Community College’ların sayısı bugün 1,450'nin üstündedir. Bu okulların kurulma amacı, arzu eden herkese kaliteli ve eşit bir eğitim imkanı sunmaktır.

Community College’lar hayata atılmak için mükemmel bir başlangıç sağlar. Buradan sadece iki yıllık bir derece alıp çalışma hayatına atılabilir, dört yıllık bir okula transfer olabilir, ya da iş hayatınızda kendinizi yenilemenize yardımcı olacak dersler alabilirsiniz.

Community College’ların çoğunun özellikle bulunduğu eyalette ki dört yıllık kolej/üniversiteler ile akademik anlaşmaları vardır. Bu da Community College’larda alınan derslerin kolaylıkla transfer edilmesi anlamına gelir. Birçok Amerikalı ve yabancı öğrenci Community College’ların ekonomik okul ücretlerini de göz önünde bulundurarak üniversitenin ilk iki yılını burada bitirmeyi tercih etmektedir.

Amerikan öğrenciler tarafından son derece gözde olan Community College'larda, şuan 200.000’den fazla uluslararası öğrenci eğitimlerini sürdürmektedir.

Üniversite Eğitimi (dört yıllık)

Amerika’da ilk üniversite eğitiminin temelleri 1700 yıllarında dini bir grup tarafından atılmıştır. Rahip yetiştirme amaçlı bu kurumları zamanla profesyonel eğitim kurumları izlemiştir.

Her yıl dünya genelinde 200'den fazla ülkeden 450 bini aşkın yabancı öğrenci yüksek öğrenim görmek üzere ABD'ye gitmektedir. Bunların yaklaşık yarısı ön lisans ve lisans programlarına, diğerleri ise lisansüstü ve mesleki eğitim programlarına devam etmektedir.

Programların ve derslerin çeşitli olması Amerikan sisteminin esnekliğine çok uygundur. Lisans öğrencileri 'genel eğitim', temel lisans eğitimi ' veya 'çekirdek müfredat'ı içeren dersleri alarak başlarlar ve daha sonra ana dallarını seçerler. Amerika'da lisans öğrencilerinin diğer ülkelere nazaran daha çok seçeneği vardır. Fikir değiştirip farklı bir ana dal seçmek istenirse baştan başlanması gerekmez, önceden alınan derslerinbir kısmı geçerli kabul edilir.

Birçok akademik programda öğrenciler, kendi branşlarının dışında seçmeli dersler de alabilir, başka konularda bilgi sahibi olarak perspektiflerini genişletebilirler.

Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

ABD'de yaklaşık 1200 akredite eğitim kurumu lisansüstü öğrenim programı sunar. Bunların üçte biri doktora derecesi vermektedir. Doktora programı sunan enstitülerin çoğu büyük kamu üniversiteleridir. İster kamuya ait olsun, ister özel olsun, Amerikan enstitüleri özerktir ve kalite bakımından aralarında fark yoktur. Hemen hemen her eyalet en az iki kamu üniversitesine finansal destek verir.

Lisans üstü eğitim sonunda çeşitli dereceler alınır. En yaygın olanlar sosyal bilimlerde yeterlilik (MA), teknik ve bilimsel konularda yeterlilik (MS), işletme (MBA), güzel sanatlar (MFA), hukuk (LLM), sosyal çalışma( MSW) ve eğitimde yeterlilik (EdS)'tir.

YÜKSEK ÖĞRENİM DİPLOMALARI

A. Ön Lisans Öğrenimi: Amerika'da liseden sonra iki yıl süren ve A.A. ya da A.S. (ön lisans) derecesine yönelik öğrenime denir. Lise ve dengi okul mezunları girebilir.

B. Lisans Öğrenimi: Amerika'da liseden sonra dört yıl süren, B.A. veya B.S. (lisans) derecesine yönelik öğrenime undergraduate study yani lisans öğrenimi denir. (lisansüstü öğrenime ise graduate study adı verilir) Türk liselerinden veya dengi meslek okullarından mezun öğrenciler, normal olarak, Amerikan üniversitelerine lisans öğrenimi için kabul edilirler.

C. Yüksek Lisans Öğrenimi: Türk üniversitelerinden mezun öğrenciler, Amerikan üniversitelerinin yüksek lisans (master) programlarına kabul edilirler. M. A. veya M.S. (yüksek lisans) derece programı genelde 1.5-2 yıl devam eder.

D. Doktora Öğrenimi: Amerika'da Ph.D. (doktora) programı yüksek lisans üzerine, 3-5 yıllık bir öğrenimi ve bu süre zarfında bir doktora tezinin hazırlanmasını gerektirir.

AKADEMİK YIL

Amerika'da üniversiteler, öğrenime Ağustos ayının sonlarında başlarlar. Ders yılı Mayıs sonuna veya Haziran ayının başına kadar devam eder. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir.

Çoğu Amerikan üniversitesi temel olarak sömestr sistemini kullanır. Her bir sömestr ortalama 10 -15 hafta arasında değişmektedir. Bu da akademik takvim olarak Eylül - Aralık ve Ocak - Nisan ayları arasını kapsamaktadır. Ayrıca bazı okullar öğrencinin isteğine bağlı olarak, açtıkları yaz okullarıyla öğrenciye ek kredi alma imkanı sunarlar. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.

Education World Amerika Ayrıcalıklı Servislerimiz için lütfen tıklayınız...

Education World Üniversite/Master Yerleştirme Hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız...

Amerika’da bulunan tüm üniversiteler:

Alfabetik sıralama için lütfen Tıklayınız...

Bölgelere göre sıralama için lütfen Tıklayınız...

Havaalanına inince ne yapacağım?

Uçakta size Amerika’ya giriş formu verilecektir. Bu formda nerede kalacağınız, adınız soyadınız pasaport numarası gibi bilgiler bulunacaktır. Bu formu pasaportunuz, okul kayıtlarınız ile birlikte pasaport kontrolündeki polise veriniz. Polis sizin parmak izinizi de alacaktır.

Polis kontrolünden sonra valizlerinizi almaya gidebilirsiniz. Eğer valizleriniz gelmezse geldiğini havayolu şirketinin kotu arına veya danışmaya başvurabilirsiniz.

Valizinizi aldıktan sonra eşyalarınızdan gümrüğe tabi bir şey yoksa ‘nothing to declare’ kapısından geçerek alandan çıkınız.

Öğrenci olarak gideceklerin havaalanından transfer talepleri olmuşsa, okul görevlisi sizi karşılamaya gelerek elinde okulunuzun ismi veya sizin isminizin bulunduğu bir yazıyı elinde tutacaktır. Görevli sizi kalacağınız yere bırakacaktır.

Taksiye binecekseniz ücretin önceden anlaşmayı ve valizlerinizi taksi şoförüne göstermeyi ayrıca vergi dahil mi, hariç mi? diye sormayı unutmayınız. Ayrıca taksi şoförleri paralı yolların ücretlerini ayrı alabilirler. Fiyatları genelde vergi hariç söylerler. Örnek verecek olursak New York için % 6 olan vergi taksi ücretine sonradan eklenir.

Vergi Konuları

Amerika’da herkes vergi mükellefidir. Buna öğrencilerde dahildir. Geliri olan ya da olmayan herkesin senede bir kez vergi formlarını doldurması gerekmektedir. Öğrencilere okul yetkilileri bu konuda yardımcı olacaktır. Vergi formlarının doldurulmaması, öğrencilerin vizelerinin iptaline kadar gidebilir. Vergi formları hakkında detaylı bilgi için lütfen Tıklayınız...

Doldurulan formlar her sene en geç 15 Nisan'a kadar Federal formlarınızı IRS Center, Philadelphia, PA 19255 adresine posta ile ulaştırılmak zorundadır. Formlar mutlaka imzalı olmalıdır. Zarfın arkasına adresinizi yazmayı unutmayınız.

Her eyaletin vergi sistemi farklıdır. Bulunduğunuz yerin vergi sistemiyle ilgili, öğrenci iseniz okulunuza başvurabilirsiniz.

Social Security Number (Sosyal Güvenlik Numarası) alma

Amerika’da herkesin bir sosyal güvenlik numarası bulunması gerekmektedir. Ev kiralarken, araba kiralar veya alırken, bankada hesap açtırırken, ehliyet alırken, öğrenci olarak çalışırken, kredi kartı çıkarırken lazım olacaktır. SSN alabilmek için size en yakın SSN ofisine gitmeniz gerekmektedir. Öğrenciyseniz okulunuz size nerede bulacağınıza dair bilgi verecektir.

SSN almak konusunda da ayrıca eyaletlerin farklı uygulamaları vardır. Son birkaç yılda öğrencilerin SSN almaları daha da zorlaştırılmıştır.

Başvuru için bir form doldurmanız ve yanınızda pasaportunuzla öğrenci kabul belgenizi (I-20) götürmeniz gerekmektedir. Başvurunuz onaylandıktan sonra birkaç hafta içerisinde numarasının yazılı olduğu kart adresinize gelecektir.

Adres değişikliği bildirme

Amerika’da bulunan bütün öğrencilerin bulundukları adresi beyan etme zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk Temmuz 2002 yılında açıklanmış olup, bu bildiriye göre adres değişikliğinde bulunan yabancılar yeni adreslerini 10 gün içinde en yakın INS ofisine bildirmek zorundadır. Formu doldurup elden veya direk teslim etmeniz yeterlidir. Form için lütfen Tıklayınız

Amerika’da öğrenci iken vize uzatma

Vizeler ile ilgili detaylı bilgileri vize bölümümüzde bulabilirsiniz. Lütfen Tıklayınız

Amerika’da öğrenci olabilmek için tam zamanlı eğitim almak gerekmektedir. Dil okuluna gidiyorsanız en az 18 saat eğitim almalı, üniversite eğitimi alıyorsanız dönem başına en az 12 kredi, yüksek lisans eğitimi yapıyorsanız dönem başına en az 9 kredi almanız gerekmektedir. Kısa dönem için eğitim düşünenlerin bile öğrenci vizesine başvurmalarını tavsiye etmekteyiz. Turist vizesi olan öğrenciler, okullarda tüm derslere katılamadıkları gibi, vizeleri kesinlikle ABD’de uzatılamaz.

Öğrenci vizesinin resmi adı F-1'dir. Eğitiminiz süresince uzatılabilir.

Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası Amerika’da en önemli konulardan bir tanesidir. Sağlık sigortanızın mutlaka bulunması gerekmektedir. J-1 / 2 vizeleri ile Amerika’ya gidenler kanuni olarak zorunlu sigorta yaptırmaları gerekirken, F1 öğrenci vizesi ile ülkeye gidenlerin kanunen zorunlu tutulmamalarına rağmen bir çok okul öğrencilerin sigorta yaptırmalarını şart koşmaktadır. Bunun sebebi de sağlık faturalarının çok yüksek olmasıdır. Çok basit bir hastalık için binlerce dolar ödeyebilirsiniz.

Eğer ki sigortanız yoksa Education World’ün anlaşmalı olduğu Amerika’nın önde gelen sigorta şirketinden sigortanızı yaptırabilirsiniz. Bunun için bizi aramanız yeterli olacaktır.

Öğrenciler için özel geliştirilen sigorta paketi, diğer sigortalara nazaran hem daha ekonomik hem de daha kapsamlıdır. Sigorta poliçesini kapsayan bazı hizmetler arasında Ücret ödemeden sağlık hizmeti alma, sponsor koruması, herhangi bir şekilde hukuk hizmetlerine ihtiyacınız olduğunda avukatınıza nakit ödeme, nakit kefalet ödeme, bagaj kaybolması gibi durumları ve daha bir çok alanı kapsayan hizmetleri sayabiliriz.

Sürücü Ehliyeti Alma

Amerika’da araba satın almak veya kiralamak diğer ülkelere nazaran oldukça uygundur. Özellikle benzin fiyatlarının da düşük oluşu araba alımlarını her geçen gün arttırmaktadır. Bir depo benzini ortalama 15-20 USD’a doldururken, araba kiralama maliyetleri günlük ortalama 50 USD civarındadır. Ayrıca ikinci el 2000 model bir arabayı ortalama 3000 USD’a satın alabilmektesiniz.

Türkiye’den aldığınız ehliyet Amerika’da iki ay kadar geçerli olacaktır. Ancak Türkiye’den gitmeden Turing Otomobil Kurumuna kendi ehliyetinizi götürüp Uluslar arası Sürücü Belgesi alırsanız, bu ehliyetinizle 1 yıl Amerika’da araba kullanma hakkına sahip olursunuz.

Amerika içinde her eyaletin farklı bir ehliyeti olduğu için, tavsiyemiz ülkeye gider gitmez sürücü ehliyeti almanız yönünde olacaktır. Sürtücü ehliyeti başvurusu için bulunduğuz şehrin Motorlu Araçlar İdaresine başvurarak form doldurup gerekli ücreti yatırmanız gerekmektedir. Yazılı sınav bilgisayar üzerinde yapılır. Yazılı sınavdan sonra bir de direksiyon sınavı yapılacaktır. Her verilen ücret için 3 kere sınava giriş hakkınız vardır. Eğer ki 3 kere de başarısız olursanız, tekrar ücret ödemeniz gerekecektir. Yazılı sınavı geçip direksiyon sınavından kalırsanız, geçici süre için verilen acemi sürücü ehliyeti ile araba kullanabilirsiniz. Acemi sürücü ehliyetine sahip olanlar yanlarında birisi olmadan araba kullanamazlar. Bu ehliyet ancak 6 ay geçerli olup bu sürede normal ehliyetinizi almanız gerekmektedir.

Education World Araba Alım/Satım Servisi için lütfen Tıklayınız.

BANKA / KREDİ KARTLARI

Kredi kartı : Amerikan bankalarından aldığınız kredi kartlarınızı zamanında ödemeniz temiz bir kredi geçmişi oluşturmanız açısından çok önemlidir. Ancak, Amerika‘da öğrenciler için kredi kartı almak gün geçtikçe zorlaşmaktadır, dolayısıyla gitmeden önce Türkiye’den kredi kartı almanızı tavsiye etmekteyiz. Bankalar arasında Türkiye’den ABD’ye giden öğrenciler için Amerikan bankası olan Citibank’ı tavsiye ermekteyiz. Türkiye’de iken bankada kredili hesap açtırabilir, Amerika’da iken de kullanabileceğiniz bir ATM ve Kredi kartına sahip olabilirsiniz.

Education World ile Citibank arasında yapılan özel anlaşma sayesinde kredi kartı veya ATM kartı almak isteyen öğrenciler normal şartlarda 3.000 USD olan hesap açma ücreti Education World öğrencilerine 500 USD’a açılarak, ayrıca kartlarınız da birkaç gün içinde verilecektir.

Banka : Banka’da hesap açtırmak için pasaportunuz ve okul belgeniz yetmektedir. Bazı bankalar sizden SSN (Sosyal güvenlik numarası) isteyebilir. Eğer SSN’iniz yoksa almak için başvurunuz. Bu numaranın nasıl alınacağı konusunda banka sizi yönlendirecektir. Veya Sosyal güvenlik numarası alma bölümünde detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Amerika’da nakit yerine daha çok kredi kartı ve çek kullanılmaktadır. Amerika’da çekler günlük çektir ve çeki kestiğiniz gün aynı miktarda para bankanızda olmalıdır. Çek kullanımı kredi kartından daha emniyetlidir. Kredi kartınızı bilmediğiniz yerlerde kullanmamaya, kaybettiyseniz 24 saat içinde bankaya bildirmeye, çekleri düzgün ve okunaklı kesmeye, ve çek kestiğinizde bankada yeterli paranız olduğundan emin olunuz.

Çeklerinizin geç ödenmesi veya ödenmemesi durumunda krediniz kötü etkilenecek ve ileride size negatif bir şekilde geri dönecektir.

PASAPORT – AMERİKA’DAKİ T.C. KONSOLOSLUKLARI

Pasaportunuzun kaybolması veya çalınması durumunda hemen en yakın konsolosluğa bilgi veriniz. T.C. Washington Başkonsolosluğu’na 202-612 6700 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca pasaport uzatma, Amerika’da doğan bebeklerin bildirilmesi, askerlik durumunuzun bildirilmesi de Washington’da Türkiye Başkonsolosluğu’na yapılacaktır. Konsolosluğa dilerseniz yukarıdaki telefondan veya https://www.konsolosluk.gov.tr adresinden bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

Diğer T.C. Konsoloslukları;


New York
Adres : Turkish Consulate General, 821 United Nations Plaza, 5th Floor, New York, NY 10017
Telefon : +212-949-0160 (4 hat)
Faks : +212-983-1293
E-mail : consulate.newyork@mfa.gov.tr
Web Sayfası : http://newyork.bk.mfa.gov.tr/Mission

Houston
Adres : Turkish Consulate General, 1990 Post Oak Blvd.1300, Houston, TX 77056-3813
Telefon : +713-622-5849, 713-622-03224, 713-622-3205
Faks : +713-623-6639
Telex : 244082 HOU-TK
E-mail : consulate.houston@mfa.gov.tr
Chicago
Adres : Turkish Consulate General,
360 North Michigan Avenue, Suite 1405, Chicago, IL 60601-3858, USA
Telefon : +312-263-0644 Ext. 28, 312-263-1295
Faks : +312-263-1449
E-mail : consulate.chicago@mfa.gov.tr
Web Sayfası : http://sikago.bk.mfa.gov.tr/Mission

Los Angeles
Adres : Turkish Consulate General, 4801 Wilshire Blvd., Suit 310, Los Angeles, CA 90010
Telefon : +323-937-0118 (5 hat)
  : +213-932-0061
E-mail : consulate.losangeles@mfa.gov.tr
Web Sayfası : http://losangeles.bk.mfa.gov.tr/Mission
Yurtdışı Hayallerinizi Beraber Gerçekleştirmek Dileğiyle...

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

European CenterLSI  Malvern House   ESE MALTA Kings Colleges ELS  UC San Diego  St Giles