1. info@educaworld.net
  2. 0 212 280 86 36

Avustralya Ülke Rehberi

 

KÜNYE

Uçuş süresi : Aktarmalı 17 saat

Para birimi : Avustralya Doları (AUD)

Yüzölçümü : 7,682,800 kilometre

Saat farkı : Doğusu 7, batısı 5 saat ileri

Resmi dil : İngilizce

Başkenti : Canberra

Sıcaklık : Ortalama sıcaklığı 17-35 C°, kışları ise 0-25 C°.

Nüfus : Yaklaşık 24,390,278 ( Eylül 2016 itibariyle )

Avustralya dünyadaki 6 büyük ülkeden birisidir ve Birleşmiş Milletlerin seçtiği en yaşanılır 5 ülke arasındadır. Yaşam ucuz ve çok güvenlidir. Avustralya, 19 milyon nüfusu ile canlı, enerjik ve insanları sıcakkanlı bir ülkedir. Devasa parkları, temiz havası, hemen hemen hiç tıkanmayan trafiği, geniş yolları, bahçeli ve en fazla iki katlı konutları ve düşük suç oranı ile aynı zamanda “yaşanılmaya değer” bir ülkedir de. Avustralyalılar imrenilecek bir yaşam sürerler. Tropikal iklim sayesinde yıl boyunca her türlü spor ve eğlence olanakları mevcuttur.Avustralya modern anlamda yeni bir ülke olmasına rağmen, 50.000 yıldır dünyanın en eski yaşam kültürünü koruyan yerli bir halka sahiptir. 100 yıllık bir tarihe sahip ülke, son yılların yaşam standartları en yüksek ülkelerinden birisidir. Nüfusu oldukça farklı etnik kökenlerden, tam 200 ayrı ülkeden gelen insanlardan oluşmaktadır. Avustralya Devleti “çok kültürlülüğünü” resmi bir politika ile benimsemiştir. Böylece Avustralya’da yaşamanız durumunda farklılıklarınız “yabancı” olarak yaftalanmanıza yol açmaz, aksine çok kültürlü dokunun bir parçası olarak kabul edilirsiniz.

Avustralya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerle kıyaslandığında eğitim kalitesi bu iki ülke ile aynı niteliklere sahip olduğu halde, fiyat bakımından daha uygundur.

Avustralya eğitim sistemi çok yüksek standartlara sahiptir. Üniversiteler devlete bağlıdır ve bütçeden eğitime ayrılan pay dünyanın gelişmiş ülkeleri içerisinde Kanada ile birlikte en önde gelmektedir. Üniversiteler teknoloji ve bilim merkezleridir. En son teknolojiyi kullanmaktadırlar.

ŞEHİRLER

SYDNEY : Dünyanın dört bir yanından gelen insanların oluşturduğu 4 milyon nüfusuyla Avustralya’nın en büyük, en eski ve en heyecan verici şehridir. Dünyanın en büyük kemerli köprüsü Harbour Bridge, farklı mimarisiyle dikkat çeken Opera House ve muhteşem doğal limanıyla dünyadaki en güzel şehirlerden biridir. Yüksek gökdelenlerin modern bir görüntüye kavuşturduğu şehir merkezi dışında, plajlarıyla tatil yöresini andıran bir tarzı ve çeşitli milletlerin oluşturduğu ve kültürel atmosferlerini yaşattıkları mahalleleri de içinde barındıran çok farklı, çok güzel, görülmesi gereken bir şehirdir. Ayrıca Sydney festivalleri, partileri ve kültür-sanat etkinlikleriyle ünlüdür.

MELBOURNE : Avustralya’nın ikinci büyük şehri olan Melbourne, Victoria eyaletinde olup bu eyaletin de başkentidir. Şehrin içinden geçen büyük nehrin muhteşem görüntüsü dikkat çekmektedir. Üstün bir ulaşım ağına sahip olan Melbourne de kozmopolit ve güvenli bir şehirdir. Çok düzenli bir yapıya sahip olan Melbourne kafeleri ve büyük çarşıları ile çok ünlüdür. Kanguru, koala ve Avustralya’ya has diğer canlıları doğal yaşamları içinde görebileceğiniz parkları, muhteşem doğası, yağmur ormanları ve okyanus manzarası ile Great Ocean Road Melbourne’ün batı sınırında başlayıp Victoria eyalet sınırına kadar uzanan olağanüstü güzellikte bir yerdir. Yine bu yol üstünde balinaların dansını izlemekte mümkündür.BRISBANE : Queensland’in başkenti olan Brisbane hoş iklimi, turistik yerleri ve huzurlu yaşam tarzıyla sakin bir yaşamı tercih eden öğrenciler için en uygun şehirlerden biridir. Brisbane çevresi 4000 yıldır Aborjinlere ev sahipliği yapmıştır ve birçok çevre kasaba adı Aborjinlerden esinlenerek verilmiştir. Denizi aratmayacak plajlara sahip olan Brisbane Nehri’nin kenarına kurulmuş bu şehir aynı zamanda okyanusa da çok yakın mesafededir. Unutmamak gerekir ki dünyaca ünlü Gold Coast Brisbane’a çok yakın mesafededir.

CAIRNS: Avustralya’nın en önemli özelliklerinden ve uzaydan bile görülebilecek büyüklükteki nadir doğa harikalarından biri olan mercan adaları (Great Barrier Reef) bu bölgede bulunmaktadır. Binlerce deniz canlısının yaşadığı ve sualtında rengarenk, muhteşem bir dünya oluşturan mercanlar ve balıklar insanı modern yaşamdan bambaşka bir dünyaya götürüyor. Cairns Avustralya’nın en önemli turist ve tatil merkezlerinden biridir. Ayrıca gece eğlenceleriyle de dikkat çeken bir şehirdir.

PERTH: Avustralya’nın doğusunda Swan Nehri kıyısında kurulmuş güzel bir şehir olup Hint okyanusunun muazzam sahillerinden birkaç kilometre ötededir. Perth’in güneyinde 19. yüzyıl mimarisine sahip, açık hava kafeleri, müzeler ve yiyecek pazarları olan Freemantle sahil kenti bulunmaktadır.

EĞİTİM SİSTEMİ 

Avustralya’da eğitim sistemi çok gelişmiştir. Son teknoloji ürünleri ile eğitim görme olanakları, nitelikli akademisyenleri, gelişmiş eğitim programlarına sahip oluşu, Avustralya’yı, her yıl binlerce öğrencinin “ilk tercihi” haline getirmektedir. Alınan diplomalar uluslararası geçerlilik taşımaktadır.
 

2010 yılında yapılan sıralamada dünyadaki en iyi üniversiteler arasında ilk 50’de 4 Avustralya üniversitesi bulunmaktadır.

Bu listedeki üniversiteler sırası ile şöyledir:

Avustralya’ya gelen yabancı öğrenciler için birçok kurs seçeneği bulunmaktadır, Avustralya kanunları yabancı öğrencilere yönelik olan kursların yüksek standartlarda olmasını, onaylı ve kayıtlı olmalarını bu kursları devamlı denetleyerek sağlamaktadır.

Sistem beş bölümden oluşmaktadır:

1. İlk ve orta dereceli okullar,
2. Yüksek eğitime hazırlık,
3. ELICOS okulları ( Yurtdışından gelen öğrencilere İngilizce dil eğitimi veren kurumlardır. Bu kurumlar dışında, özel dil okulları ve birçok üniversitenin de İngilizce dil eğitimi veren kurumları bulunur ),      
4. TAFE okulları,
5. Üniversiteler.
 

Avustralya'da Eğitim Yılı :

Avustralya'da eğitim yılı Şubat ayında başlar ve Aralık ayının sonuna kadar sürer. İngilizce dil eğitimi veren okullar ise her ay yeni kayıt açmaktadır. Yüksek öğrenim veya Üniversite öğrenimi görmeyi hedefleyen öğrenci adayları, okul başvurularını Ekim ayı içerisinde yapmalıdır.

TAFE Sistemi :

TAFE sistemi, mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşmaktadır ve öğrenciye aldığı eğitimin bitiminden sonra kariyer yapmayı hedeflediği meslekte istihdam etme olanağını sağlamaktadır. Bu programlar arasında; otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği, bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat ve telekomünikasyon, hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuvar bilimleri, patoloji ve sağlık vb. bulunmaktadır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler, grafik tasarımı, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı vb. alanlarında da kariyer edinme fırsatı bulabilmektedir.

TAFE okullarında eğitim gören öğrencilerin İngilizce seviyeleri başlangıç seviyesinden ileri düzeye ulaşmaktadır. Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak veya kariyerinde ilerlemek ve üniversite öğrenimine geçiş yapmadan önce  pratik  kazanmak  isteyen öğrenciler bu okulları seçebilirler.  

Üniversiteler:Avustralya’da 37'si devlet ve 2'si özel olmak üzere toplam 39 üniversite bulunmaktadır ve bunlar verdikleri öğretimin kalitesi ve yayınladıkları uluslararası araştırmalar ile uluslararası üne sahip olmuşlardır. Devlet tarafından finanse edilip denetlenen bu kurumların eğitim sistemi İngiliz sistemine benzer ve diplomaları tüm dünyada tanınır. Bu kurulamlara başvurup Master ve Phd eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler genellikle  kabul edilmektedir. Tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Avustralya’da eğitim 12 yıl sürmektedir bu nedenle ülkeye gelen öğrencilerin bir yıl hazırlık eğitimi (Foundation) almaları gerekmektedir. Üniversitenin yapılan başvuruları olumlu değerlendirebilmesi için öğrencinin iyi not ortalamasına ve belirli düzeyde İngilizceye sahip olması gerekmektedir... ( IELTS 6.5, TOEFL 550, TWE 4.5 )

Kültürel Çeşitlilik

Avustralya´da 50.000 yıldır dünyanın en eski yaşam kültürünü koruyan yerli halk, hayata eşsiz bir derinlik ve zenginlik katmaktadır. Aborjinler ve Torres Strait adalılar Avustralya’nın etnik ve kültürel zenginliğinin bir parçasıdır. Diğer yanda her kıtadan ve 200´ü aşkın ülkeden göç etmiş insanlar Avustralya´yı dünyanın en kozmopolit ülkesi haline getirmiştir. Kültürel çeşitlilik, Avustralyalıların ulusal kimliğinin en önemli parçalarından birisidir. Avustralya Hükümetinin göçmenlik kanunlarının temelini ayrımcılık yapmama politikası oluşturmaktadır. Göç programı, Avustralya’nın ekonomik büyümesine yardımcı olacak eğitimli ve mesleki becerilere sahip yeni göçmenleri çekmek üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bunun dışında Avustralya ailelerin bir araya gelmesi ve insani yardim zeminleri gibi başka ölçütleri değerlendirerek de göçmen kabul etmektedir.

Yemek

Denizaşırı ülkelerden gelen ziyaretçiler Avustralya yemeklerinin ve restoranlarının kalitesine her gün daha çok hayran kalmaktadır. Avustralya mutfağı hafif, sade, taze, kısıtlanmamış, bol çeşitli, Akdeniz mutfağı olmayan ama gene de Akdeniz mutfağının etkilerini taşıyan, farklı bir yemek pişirme tarzına sahiptir.

Kültür ve Sanat

Çağdaş Avustralya sanatları, en az kıta kadar eşsiz ve çok yönlüdür. Hem dünyanın en eski kültürel geleneklerini hem de göçmen kültürlerinin zengin karışımının yuvası olan bir toprak yapısını yansıtmaktadırlar. Müzik, tiyatro ve dans da dahil tüm gösteri sanatı biçimleri, Avustralya’da yoğun bir ilgiyle takip edilmektedir. Avustralya, edebiyatını Çağdaş İngilizce eserler dünyasının en canlı dallarından biri haline getiren bir çok önemli şair ve roman yazarı çıkartmıştır. Avustralya’da her yıl, ülke genelinde sergilenen çok çeşitli sanat biçimlerini vurgulayan bir çok büyük festival düzenlenmektedir.

Çevre

Avustralya başka hiçbir yere benzemeyen bir karadır. Benzersiz hayvanları, bitkileri ve manzarası, büyük ve yavaş bir jeolojik sürecin eseridir. Avustralya’daki canlı türlerinin şayisinin bir milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir ve bunların çoğu sadece Avustralya’ya mahsus türlerdir. Avustralya’ya özgü 60´ın üzerinde farklı kanguru türü vardır. Koalaları milli parklarda ve güney sahili boyunca uzanan ormanlarda görmek mümkündür. Vahşi yaşam korunakları ziyaretçilerin bu canlıları yakından gözlemlemesini sağlamakta ve bazı hayvanat bahçeleri de ziyaretçilerin tesislere girmesine bile izin vermektedir.

Çalışma Olanakları

Öğrenci vizesi ile Avustralya´da bulunan bir kişi haftada 20 saat part-time bir işte çalışabilir. Tatil dönemlerinde ise full-time çalışabilir. Öğrencilere tavsiyemiz, sadece çalışarak Avustralya´da tüm masraflarını karşılayabileceklerini düşünmemeleridir. Öğrenci mutlaka okul ve konaklama ücretlerini çalışmadan karşılayabileceğinden emin olmalıdır.

Sağlık Hizmetleri

Yabancı öğrencilerin Avustralya´ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortasına (Overseas Student Health Cover - OSCH) kayıtlarını yaptırmaları Avustralya Hükümetinin bir şartıdır. OSHC sayesinde yabancı öğrenciler aşagıdaki avantajlardan yararlanırlar:

OSHC; Avustralya’da bulunulan ilk 18 ayda önceden varolan sağlık sorunlarının tedavisini, psikoterapi, diş hastalıkları ve Avustralya’da bulunulan ilk 9 ayda doğumla ilgili herhangi bir rahatsızlığı kapsamaz. OSHC acil ambulansla taşıma masraflarını ve reçetedeki ilaçları kapsar.

AVUSTRALYA VİZESİ


Vizenizin geçerlilik süresi kayıt olduğunuz eğitim programına göre değişmektedir. Bir eğitim programını tamamladıktan sonra başka bir eğitim programına devam etmek istemeniz durumunda vizenizi Avustralya´da uzatıp uzatamayacağınız konusunda konsolosluktaki vize yetkililerinden bilgi alabilirsiniz.

1-TU 570-ELICOS (İngilizce Lisan Eğitimi)

2-TU 571 (Ortaokul/Lise Eğitimi ve Secondary Exchange Programı)

3-TU 572 Mesleki Eğitim ve Öğretim

4-TU 573 Yüksek Öğrenim

5-TU 574 Yüksek Lisans Doktora

6-TU 575 Diplomasız Programlar:

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

European CenterLSI  Malvern House   ESE MALTA Kings Colleges ELS  UC San Diego  St Giles