1. info@educaworld.net
  2. 0 212 280 86 36

Üniversite Master Eğitim Sistemi

Amerika`da 3000`in üzerinde yüksek öğrenim kurumu vardır. Bu kurumlardan üniversite, kolej (Amerika`da kolej yüksek okul anlamına gelir) ve teknoloji enstitülerinde lise üzerine 4 yıllık lisans öğrenimi ve birçoğunda ayrıca yüksek lisans ve doktora öğrenimi yapılmaktadır. Verdikleri öğrenim ve diploma dereceleri bakımından bu okullar arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır. Ayrıca Amerika`da ön lisans diploması veren iki yıllık "Junior College" lar veya "Community College"lar, yani meslek yüksek okulları da mevcuttur.

Community College (iki yıllık üniversiteler)

Community College'lar eğitim olanakları açısından son derece zengin bir tarihe sahip olan iki yıllık üniversitelerdir. Amerikan yüksek öğretim sisteminin önemli bir halkasını oluşturan Community College'lerde bugün 10 milyondan fazla öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Yaklaşık yüz yıldır Amerika`da hizmet veren Community College'ların sayısı bugün 1,450`nin üstündedir. Bu okulların kurulma amacı arzu eden herkese kaliteli ve eşit bir eğitim imkanı sunmaktır.

Community College'lar hayata atılmak için mükemmel bir başlangıç sağlar. Buradan sadece iki yıllık bir derece alıp çalışma hayatına atılabilir, dört yıllık bir okula transfer olabilir, ya da iş hayatınızda kendinizi yenilemenize yardımcı olacak dersler alabilirsiniz.

Community College'ların çoğunun özellikle bulunduğu eyalette olan dört yıllık kolej/üniversiteler ile akademik anlaşmaları vardır. Bu da Community College'larda alınan derslerin kolaylıkla transfer olması anlamına gelir. Bir çok Amerikalı ve yabancı öğrenci Community College'ların ekonomik okul ücretlerini de göz önünde bulundurarak universitenin ilk iki yılını burada bitirmeyi tercih etmektedir.

Amerikan öğrenciler tarafından son derece gözde olan Community College`lar da, şu an 200.000'den fazla uluslararası öğrenci Amerika'daki eğitimlerini bu okullarda sürdürmektedir.

Üniversite Eğitimi (dört yıllık)

Amerika'da ilk üniversite eğitiminin temelleri 1700 yıllarında bir dini grup tarafından atılmıştır. Rahip yetiştirme amaçlı bu kurumları zamanla profesyonel eğitim kurumları izlemiştir.

Her yıl dünya genelinde 200`den fazla ülkeden 450 bini aşkın yabancı öğrenci ABD`ye yüksek öğrenim görmek üzere gelmektedir. Bunların yaklaşık yarısı ön lisans ve lisans programlarına diğerleri ise lisansüstü ve mesleki eğitim programlarına devam etmektedir.

Programların ve derslerin çeşitli olması Amerikan sisteminin esnekliğine çok uygundur. Lisans öğrencileri `genel eğitim`, temel lisans eğitimi ` veya `çekirdek müfredat` ı içeren dersleri alarak başlarlar ve daha sonra ana dallarını seçerler. Amerika`da lisans öğrencilerinin diğer ülkelere nazaran daha çok seçeneği vardır. Fikir değiştirip farklı bir ana dal seçmek istenirse baştan başlanması gerekmez, önceden alınan derslerin bir kısmı geçerli kabul edilir.

Bir çok akademik programda öğrenciler, kendi branşlarının dışında seçmeli dersler de alabilir, başka konularda bilgi sahibi olarak perspektiflerini genişletebilirler.

Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

ABD`de yaklaşık 1200 akredite eğitim kurumu lisansüstü öğrenim programı sunar. Bunların üçte biri doktora derecesi vermektedir. Doktora programı sunan enstitülerin çoğu büyük kamu üniversiteleridir. İster kamuya ait ister özel olsun, Amerikan enstitüleri özerktir ve kalite bakımından aralarında fark yoktur. Hemen her eyalet en az iki kamu üniversitesine finansal destek verir.

Lisans üstü eğitim sonunda çeşitli dereceler alınır. En yaygın olanlar sosyal bilimlerde yeterlilik (MA), teknik ve bilimsel konularda yeterlilik (MS), işletme (MBA), güzel sanatlar (MFA), hukuk (LLM), sosyal çalışma( MSW) ve eğitimde yeterlilik (EdS)`tir.

Yüksek Öğrenim Diplomaları

A. Ön Lisans Öğrenimi: Amerika`da liseden sonra iki yıl süren ve A.A. ya da A.S. (ön lisans) derecesine yönelik öğrenime denir. Lise ve dengi okul mezunları girebilir.

B. Lisans Öğrenimi: Amerika`da liseden sonra dört yıl süren, B.A. veya B.S. (lisans) derecesine yönelik öğrenime undergraduate study yani lisans öğrenimi denir. (lisansüstü öğrenime ise graduate study adı verilir) Türk liselerinden veya dengi meslek okullarından mezun öğrenciler, normal olarak, Amerikan üniversitelerine lisans öğrenimi için kabul edilirler.

C. Yüksek Lisans Öğrenimi: Türk üniversitelerinden mezun öğrenciler, normal olarak, Amerikan üniversitelerinin yüksek lisans (master) programlarına kabul edilirler. M. A. veya M.S. (yüksek lisans) derece programı genelde 1.5-2 yıl devam eder.

D. Doktora Öğrenimi: Amerika`da Ph.D. (doktora) programı yüksek lisans üzerine, normal olarak, 3-5 yıllık bir öğrenimi ve bu süre zarfında bir doktora tezinin hazırlanmasını gerektirir.

Akademik Yıl

Amerika'da üniversiteler, öğrenime Ağustos ayının sonlarında başlarlar. Ders yılı Mayıs sonlarında veya Haziran ayının başlarına kadar devam eder. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir.

Çoğu Amerikan üniversitesi temel olarak sömestre sistemini kullanır. Her bir sömestr ortalama 10 -15 hafta arasında değişmektedir. Bu da akademik takvim olarak Eylül - Aralık ve Ocak - Nisan ayları arasını kapsamaktadır. Ayrıca bazı okullar öğrencinin isteğine bağlı olarak, açtıkları yaz okullarıyla öğrenciye ek kredi alma imkanı sunarlar. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.

Education World Amerika Ayrıcalıklı Servislerimiz için lütfen TIKLAYINIZ...

Education World Üniversite/Master Yerleştirme Hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ...

Okul Arama

İpucu: Kayıtlı tüm okulları görmek için hiçbir kriter girmeden 'Okul Ara' butonuna basın.

Sizden Gelenler

Sprachcaffe Düsseldorf

Süreyya Ecevit

Univesity of California Santa Cruz

Simay Haskaya

Malwern House Londra

Meltem PARLAK

EC Londra

Polat Çakıroğlu

LSI  European Center Malvern House   ESE MALTA Kings Colleges ELS  UC San Diego  St Giles